aktualizováno: 22.01.2024 19:33:41

                  Srdečně Vás vítáme na stránkách Ohňostroje Ondrák

Výroba moždíře

 

CZIN.eu     

  Free SEO Tools  

Katalog firem Katalog firem - Firmy Prostějov

Katalog firem - Firmy Prostějov

 

Výroba moždíře

Představíme si jednoduchý a levný způsob výroby moždířu pro kulové pumy 50 mm.   Tyto moždíře budeme vyrábět z papírové trubky, na které je namotaná smršťovací folie (strečka). Tato folie je v dnešní době hojně používaná a tak si myslím, že nebude problém tuto papírovou trubku ( v průmyslových provozech a nebo ve skladech je jako odpad) sehnat. Dále budeme potřebovat kousek tvrdého dřeva, z kterého si vyrobíme ucpávku pro budoucí moždíř. A nebo si tuto ucpácku necháme u stoláře vytočit na soustruhu. Průměr ucpávky je 50 mm a tloušťka 40 mm.

                                                                             Strečka

 

A teď k postupu výroby. Jak už jsem psal, tak délka moždíře se rovná 5,5 až 6-ti násobku průměru kulové pumy. Z toho plyne, že náš moždíř bude dlouhý 300 mm.  Po uřezání potřebné délky narazíme předem vyrobenou ucpávku na jeden z konců budoucího moždíře. Teď zbývá už je zafixovat tuto ucpávku třemi vruty nebo hřebíky přes stěnu moždíře a je relativně hotovo.  Jako poslední úkon je povrchová úprava před vzdušnou vlchkostí.  

Zkrácená papírová trubka na délku 300 mm      Tělo budoucího moždíře s připravenou zátkou

Zkrácená papírová trubka na délku 300 mm       Tělo budoucího moždíře s připravenou zátkou

 

Před zalisováním zátky naneseno lepidlo              Pomocná fiksace dna hřebíky

Před zalisováním zátky naneseno lepidlo                               Pomocná fiksace dna hřebíky

 

   Hotový papírový moždíř s KP 50 mm                                                                           Detail těsnosti nového moždíře

   Hotový papírový moždíř s KP 50 mm                                                                         Detail těsnosti nového moždíře

 

Úprava papírového moždíře 2" pro kulové pumy 45 mm.

Pro zvětšení následujících obrázků, je stačí rozkliknout.

 

Připomínám, že následující návod na úpravu moždíře má jen informativní charakter. Pokud se do výroby pustíte, je to na Vaše vlastní nebezpečí a tyto stránky neberou na sebe žádnou odpovědnost při jakémkoliv zranění, nebo materiální škodě.

 

 

Papírový moždíř 50 mmHotový papírový moždíř je ještě dobré natřít jakoukoliv barvou. Tím zabráníme negativnímu vlivu vlchkosti a vody na papírové tělo moždíře. Pokud vložíme kulovou pumu 45 mm do takového moždíře, je už mezera mezi stěnou moždířa a kulovou pumou velká. Tím by docházelo k úniku výmetných plynu při výmetu a efektová část KP by nelétala tak vysoko jak by měla.

 

 

 

Plastová trubkaNa zmenšení této vůle se dá vložit do moždíře plastová odpadová trubka. Při výmetu nedojde k její destrukci, protože se pevně opírá o stěny papírového moždíře. Vsunutí plastové trubky do moždíře musí jít ztuha. Pokud jde lechce, tak doporučuji na stranu trubky, která bude vsunuta do moždíře dřív namotat pár vrstev krepové pásky. Ta zabrání volnému pohybu plastové trubky. viz obrázek.

 

 

 

Detail plastové trubkyJako vložku se dá použít plastová trubka o rozměrech 50 x 1,8 . viz obrázek.

 

 

 

 

 

 

Vlisovaná plastová trubka do moždířePo vložení plastové trubky hotový moždíř vypadá takto. viz obrázek. Nad tělem moždíře necháme  vyčuhovat cca 1 cm plastové trubky to proto, abychom tuto trubku mohly nějakým způsobem vytáhnou a moždíř znovu použít na kulové pumy 50 mm.

 

 

 

 

 

Moždíř 45 mmPo vložení kulové pumy 45 mm do takto upraveného moždíře je mezera mezi kulovkou a moždířem minimální. A to byl náš cíl této úpravy.

 

 

 

 

 

 


 Copyrigt © Ohňostroje Ondrák, 2011-2014